Два фактори, що свідчать про позитивну динаміку в українській економіці
Із початком повномасштабного вторгнення економіка та бізнес в Україні зазнали нищівного удару. За даними Мінсоцполітики, минулого року чисельність українців, які перебувають за межею бідності, зросла до 24,2%, помітно впливаючи на платоспроможність громадян. Водночас споживча інфляція досягла 26,6%.
Зрозуміло, що в умовах воєнного стану очікувати значного економічного підйому не доводиться. Проте українська бізнес-спільнота вдається до рішучих дій, щоб триматися на плаву, а держава, своєю чергою, концентрує зусилля на стабілізації економіки та підтримці вітчизняних підприємців.
Уповільнення інфляції
Згідно зі звітом Державної служби статистики, з початку року інфляція на споживчому ринку знижувалася швидше, ніж очікувалося, і в результаті становила 3,2%. Вже в березні темпи зростання цін значно сповільнилися завдяки зміцненню курсу готівки гривні.
У квітні поточного року ситуація на ринку товарів та послуг виглядала так:
- Вартість харчових продуктів та напоїв у середньому зросла на 0,4%. Переважно подорожчала яловичина, свинина, м’ясо птиці, риба, алкоголь, кисломолочна продукція, овочі, хліб та тютюнові вироби. Водночас знизилася ціна на яйця, зернові крупи, фрукти, олію, молоко, цукор.
- Нещодавній моніторинг цін показав, що зростання вартості на 1% торкнулося і сфери охорони здоров’я – переважно внаслідок подорожчання фармацевтичної продукції.
- А ось ціни на транспорт знизилися на 0,7% завдяки здешевленню ПММ. Водночас на 0,8% подорожчав проїзд у залізничному пасажирському транспорті.
Дещо послабити інфляційний тиск допомогли постачання продовольства та пального, а також оперативне відновлення енергетичної системи внаслідок атак агресора. Проте ситуація залишається складною, зокрема через виробничі бізнес-витрати, проблеми з веденням діяльності, а також налагодження ланцюгів логістики. За прогнозом НБУ, цьогоріч інфляція становитиме 14,8%, а у 2024 році повернеться до однозначного рівня – нижче 10%.
Відкриття нових бізнесів
Відомо, що в перший рік повномасштабного вторгнення закрито майже 204 тис. зареєстрованих фізичних осіб-підприємців, що, втім, не стало рекордним показником. Для порівняння, у попередні роки в Україні закривалося близько 250 тис. ФОП.
Отримайте актуальну інформацію про ринкову ситуацію, замовивши послугу аналітичного огляду ринку за різними сегментами
На початку квітня 2023 року Єдиним державним реєстром зафіксовано майже 2 млн фізичних осіб, а підприємств – понад 1,2 млн. Ця тенденція оцінюється як позитивна, оскільки відкриті компанії більш ніж у 5,5 разів перекривають кількість бізнесів, які повністю зупинили свою діяльність. Так, за період війни приблизно 5,7 тис. підприємств в Україні стали неактивними, тоді як зареєстровано понад 32 тис. нових компаній. Такий перерозподіл пов’язують з адаптацією бізнесу до нових реалій, зокрема з релокацією та відкриттям підприємств.
Вперше з жовтня 2021 року бізнес дав оптимістичну оцінку результатам своєї діяльності, особливо у порівнянні з зимовими місяцями. НБУ також відзначає сприятливу динаміку в більшості секторів, спричинену такими факторами:
- відновленням енергопостачання;
- збільшенням постачання пального;
- покращенням споживчих настроїв;
- очікуваннями щодо курсу та інфляції.
Згідно з опитуваннями Європейської Бізнес Асоціації, значна частина українських компаній у повному обсязі відновлює свою довоєнну діяльність. Із деякими обмеженнями продовжують функціонувати 30% компаній і лише 1% заявив про закриття. Виходячи зі статистичних даних, отриманих у ході аналітичного дослідження, стабільно високою залишається кількість компаній, які повною мірою здійснюють виплати заробітних плат співробітникам – це 90% опитаних. Із них 20% регулярно виплачують найманим працівникам премії та аванси.
Для отримання консультації зв'яжіться з нами, використовуючи розділ
ПРАЦЮЄМО ЗА СТАНДАРТАМИ
Створюємо імпульс для розвитку Вашого бізнесу
Готові проєкти
