НБУ знизив офіційний курс гривні. Які причини та на що очікувати?

Відомо, що цього четверга, 21 липня, Національний банк України ухвалив рішення скоригувати офіційний курс гривні до долара США на цілих 25%. Таким чином, курс долара зміцнився щодо гривні, а різниця між офіційним, комерційним та готівковим курсом долара стала мінімальною за останній час. Загалом таку новину можна оцінити швидше позитивно з погляду бізнесу, що особливо працює за ЗЕД-контрактами.

Варто також зазначити, що курс від НБУ наразі становить 36,56 грн/дол. Проте говорити про так званий “плавучий курс” поки що рано, враховуючи, що багато учасників ринку перебувають у невизначеності.

Що спровокувало таке стрімке зростання?

Із початком активних військових дій у країні утримувати колишній курс у фіксованому стані ставало дедалі складніше, до того ж резервні заощадження регулярно витрачалися на підтримку валютної стабільності. У зв’язку з цим можна виділити такі фактори, що змусили регулятора змінити курс:

  1. Торговельний дефіцит. З огляду на необхідність заміщення продукції зупинених виробництв в Україні та ввезення товарів військового призначення зріс імпорт. Водночас виникла суттєва проблема з експортом через блокування морських портів.
  2. Дефіцит бюджету. В умовах війни доходи бюджету різко впали, а витрати – зросли. Таким чином, лише за п’ять місяців дефіцит перевищив 260 млрд грн. У результаті виникла потреба в додатковому фінансуванні бюджету шляхом емісії гривні, а не внутрішніх та зовнішніх позик, як було раніше.
  3. Сірі схеми. З початку травня приблизно половина всіх операцій із гривневими картками українських банків за кордоном припала на зняття готівки, зокрема на так званий картковий туризм.

За словами голови НБУ Кирила Шевченка, фіксація курсу гривні на початку військових дій стала можливістю забезпечити стабільну роботу усієї фінансової системи. Іншими словами, такий механізм відіграв роль стабілізатора економіки у нинішніх реаліях. Проте, майже за п’ять місяців кризи відбулися серйозні зміни в українській економіці, тому офіційний курс гривні на рівні 23 лютого перестав відповідати поточній ситуації.

Водночас у Нацбанку пояснюють, що завдяки такому кроку конкурентоспроможність наших виробників має збільшитись, вирівняються умови курсу для різних груп населення та бізнесу, з’явиться можливість підтримувати стійкість економіки надалі. Передбачається, що продовження політики фіксованого курсу дозволить Національному банку й надалі контролювати інфляцію, разом із тим підтримуючи роботу фінансової системи.

Додаткові ухвалення від НБУ

Окрім коригування офіційного курсу, регулятор також озвучив низку нових рішень:

  • Дозволив банкам продавати клієнтам безготівкову валюту з подальшим розміщенням її на депозит строком від 3 календарних місяців (у межах щомісячного ліміту 50 тис. грн без права дострокового розірвання).
  • Змінив ліміт на зняття готівкової валюти за кордоном з платіжних гривневих карток із щомісячного на щотижневий: 12,5 тис. грн на сім календарних днів.
  • Знизив щомісячний ліміт на P2P-перекази громадян за кордон із гривневих платіжних карток українських банків до 30 тис. грн.
  • Встановив щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном із використанням гривневих платіжних карток у розмірі 100 тис. грн з усіх рахунків клієнта в банку, відкритих у національній валюті.

Слід додати, що умови для курсу купівлі та продажу валюти залишилися незмінними: у безготівковому сегменті валютного ринку угоди здійснюватимуться за офіційним курсом із максимальним відхиленням до 1%. Що стосується курсу продажу в готівковому сегменті ринку, він і далі буде орієнтований на попит та пропозицію.

Скільки сьогодні коштує долар в обмінних пунктах?

Якщо оцінювати ситуацію в банках Києва станом на п’ятницю 22 липня, курс гривні до долара знизився за день на 1,2 грн і наблизився в купівлі до познички 37,2 грн/дол., а в продажу – 38,8 грн/дол. Водночас щодо євро гривня впала до значень 37,53 у купівлі та 39,25 у продажу.

Продати американську валюту в обмінниках можна за 39,2 грн, а євро – за 39,6 грн.

Які перспективи очікують на українців у зв'язку з новим курсом долара?

Коригування офіційного курсу гривні дозволить в Україні стримувати темпи зростання цін. Втім важливо розуміти, що інфляції однаково не уникнути. Попри що те, що більшість імпортерів орієнтувалися на готівковий курс, все ж таки імпорт іноземної продукції в країну відбувався за курсом 29,5 грн/дол. Наприклад, палива, яке незабаром може зрости у ціні, що надалі проявиться в подорожчанні логістики.

Дещо стабілізувати ситуацію допоможе відновлення та виконання відкладених через війну експортних контрактів, що здатні привнести в економіку валюту.

Для отримання консультації зв'яжіться з нами, використовуючи розділ

ПРАЦЮЄМО ЗА СТАНДАРТАМИ