7 порад підприємцю, щоб побудувати бізнес з нуля

Плануєте розпочати власну справу? Що ж, чудове рішення! Особливо якщо ви його прийняли, маючи хорошу ідею, наполегливість та певні знання. Але пам’ятайте, що існує безліч нюансів, які дуже легко випустити з уваги, особливо якщо ви є новачком у світі бізнесу.

Щороку на ринку з’являються десятки тисяч товарів, і лише 40% із них затримується понад 5 років. Це означає, що просто вигадати продукт і визначити на нього ціну недостатньо, важливо розпочати новий бізнес грамотно, підготувавши міцний ґрунт. Як збільшити свої шанси на успішний старт і досягти бажаних висот? Експерти Impulse Consulting підготували для вас головні рекомендації.

1. Оцініть те, наскільки вдала ваша ідея

Щоб зрозуміти, чи варта гра свічок, задайте собі кілька ключових питань і постарайтеся неупереджено відповісти на них.

Наскільки цікавим є мій продукт чи послуга для потенційних клієнтів?
Оцініть те, в чому полягає реальна користь та перевага вашої пропозиції над конкурентами.

Хто моя цільова аудиторія?
З’ясуйте, кого зацікавить ваш товар та яку потребу він може задовольнити. Створіть портрет свого покупця, визначивши його стать, вік, сімейний стан, а також соціальний статус. Це дозволить зрозуміти клієнтські уподобання, їхні запити, побажання та те, як вам слід діяти, починаючи ще з організаційних етапів.

Яким чином я реалізовуватиму свій продукт?
Подумайте, де доцільніше продавати вашу продукцію – через сайт чи магазин офлайн. Для першого варіанта обміркуйте можливість доставки, а для точки продажу важливим стане вибір місця розташування (наприклад, у центрі або в спальному районі).

Яку вартість призначити на товар?
Прикиньте ціну, виходячи з його собівартості. Орієнтуйтесь на ринок: щоб мати попит у майбутньому, не робіть надто високої націнки, але пам’ятайте, що всі витрати необхідно буде покрити та отримати прибуток.

Також корисним стане спілкування з іншими підприємцями, які не проти поділитися своїм позитивним чи негативним досвідом. Безумовно, така комунікація є важливою як на старті, так і в період розвитку бізнесу.

2. Вивчіть ситуацію на ринку товарів чи послуг

Переконайтеся, що ваша пропозиція матиме попит, звернувшись за допомогою до фахівців. Вони проведуть аналітичне дослідження, яке дозволить виявити поведінку покупців у сегменті, що вас цікавить.

Завдяки такому аналізу ви зможете сформувати генеральну стратегію діяльності компанії з урахуванням ситуації на ринку та оцінити свої перспективи в майбутньому. До того ж вам буде набагато простіше прийняти правильні управлінські рішення під час виробництва та реалізації продукту або надання послуги.

3. Продумайте майбутнє бізнесу заздалегідь

Кожен проєкт перед запуском потребує ретельної підготовки. На старті найважливішим етапом є:

Бізнес-план дозволить детально проаналізувати всі ризики, які можуть очікувати на вас як підприємця. Крім того, він створюється для залучення інвесторів, отримання банківського кредиту, планування динамічно-стабільного розвитку компанії.

4.Виділіть кошти на проєкт

Не маючи достатнього стартового капіталу, майбутній власник бізнесу може залучити гроші у різні способи:

  • взяти кредит у банку (зазвичай банківські установи пропонують відразу декілька варіантів кредитування);
  • отримати фінансування за грантовою програмою (безоплатна субсидія надається фондом);
  • залучити інвестора (найчастіше кошти вкладаються у перспективні стартапи, особливо технологічні);
  • заручитися держпідтримкою (якщо ваш продукт приносить користь регіону, держава може допомогти, надаючи гарантії, вигідний кредит чи пільги);
  • зібрати гроші за допомогою краудфандингу (коли проєкт цікавий для великої аудиторії, на неї можна вийти через певні інтернет-ресурси).

Трапляється так, що підприємці-початківці спочатку не мають у своєму розпорядженні необхідного бюджету, який за грамотного управління дозволить компанії досягти точки беззбитковості та почати приносити прибуток. Саме тому в ідеалі важливо мати річний запас на операційні витрати ще на момент відкриття компанії. Звичайно, все залежить від конкретної діяльності та обраної бізнес-моделі, але в більшості випадків для досягнення успіху необхідно забезпечити резерви.

5. Визначтеся з оподаткуванням

В Україні виділяють 2 форми оподаткування:

  • загальна система (зазвичай передбачає сплату ПДВ 20% та ставку податку на прибуток у розмірі 18%; дохід для цілей оподаткування розраховується на різницю між виторгом та витратами);
  • спрощена система (сплата єдиного фіксованого податку чи встановленої ставки на всі кошти, що надходять на розрахунковий рахунок).

Насамперед визначте, ким є ваші покупці. Якщо ви орієнтовані на продаж товарів/послуг фізичним особам або кінцевим споживачам, однозначно підійде спрощена система. А якщо основний прибуток піде завдяки підприємствам, можуть бути нюанси.

Вивчіть необхідні умови стосовно податків і зборів, розраховуючи, скільки грошей витрачатиметься на своєчасну оплату.

6. Зареєструйте своє підприємство

Бізнес можна вести як фізична особа-підприємець (ФОП) або як юридична особа (наприклад, ТОВ). У кожної форми свої переваги та недоліки.

Перша легко реєструється та закривається, має менше вимог до звітності, підходить для невеликих організацій. Друга форма найчастіше використовується для підприємств з великим оборотом. У разі порушень штрафи ТОВ значно вищі, ніж у ФОП.

7. Продумайте стратегію виходу

Незалежно від того, чи спрацює ваша бізнес-ідея, завжди необхідно убезпечити себе. Адже, крім віри в успіх, важливо мати можливість продати бізнес, водночас не втратити весь свій капітал, аби почати будувати інші проєкти.

Для кожного підприємця розвиток та зростання – постійні процеси, які не є стабільними. Тому досвідчені бізнесмени попереджають про те, що, коли справи йдуть не так, як хотілося б, потрібно нагадати собі, чому ви в цьому бізнесі. Сформулюйте місію заздалегідь. Це дозволить зберігати фокус на проєкті, водночас пам’ятати про особисті очікування.

Як бачимо, перед будь-яким підприємцем-початківцем вже на перших етапах стоїть чимало завдань. Однак створення власного бізнесу, який приноситиме гроші та радість від самореалізації, напевно того варте.

Для отримання консультації зв'яжіться з нами, використовуючи розділ

ПРАЦЮЄМО ЗА СТАНДАРТАМИ